Biograd na Moru

Město a přístav v Severní Dalmácii (5 500 obyv.), 28 km jihovýchodně od Zadaru. Tradiční, velmi pěkně upravené letovisko s bohatou vegetací. Rozkládá se na poloostrůvku mezi zálivy Bošana a Soline a na pevnině. Před Biogradem ostrůvky Planac a Sveta Katarina (s majákem). Trajekt do Tkonu na ostrov Pašman. Biograd je východisko lodních výletů do národního parku Kornati.

Moderní turistické město s trajektem na ostrov Pašman (Tkon) v jižní části kanálu Pašman. Staré městské jádro leží na poloostrově mezi zátokou Bošana na severu a zátokou Soline na jihu, ale celé město se rozšiřuje do celé spádové oblasti. U pobřeží před městem se nacházejí ostrůvky Planac a Světa Katarina. V zátoce Soline obklopují rozlehlou pláž borové lesy. Ve městě a jeho okolí najdeme několik tábořišť. Starobylé přímořské letovisko ležící 30 km od Zadaru v samotném srdci Dalmácie. Nabízí spoustu malebných hospůdek s chorvatskými specialitami. V Biogradu naleznete množství restaurací, pizzerií, kaváren, cukráren a obchůdků. Ve městě je spoustu turistických atrakcí (tobogán, vodní skútry, parasailing, nafukovací atrakce na vodě, šlapadla, vhodné pro koloběžky).

První zmínky o Biogradu pochází z poloviny 10. století. V 11. století byl sídlem chorvatských králů. V r. 1050 postavil král Petar Krešimir benediktský klášter a kostel sv. Ivan. V r. 1102 byl v Biogradu chorvatským králem korunován maďarský král Koloman. V r. 1125 srovnali město ze zemí Benátčané. Pod jejich nadvládou byl Biograd v letech 1409-1797. V r. 1646 zničila město sama chorvatská armáda, když ustupovala během benátsko-turecké války. Městské muzeum vystavuje liburnské a římské nálezy a pozůstatky středověkého královského města, ale speciální atrakcí je řada artefaktů z průběhu 17. století, nálezy potopených lodí. Přístav je chráněn před větry všech směrů vyjma západního. Nábřeží v přístavu je obsazeno pravidelnými lodními linkami. Přistání lodí je možné v přístavišti, jižně od čerpací stanice, která se nachází v sousedství trajektového přístaviště a u přístavního mola s majákem s hloubkou moře 3m. Místní lodě přistávají za přístavní hrází. Volná místa najdeme v oblouku přístavního mola, kde je však moře mělké. Směrem k jihu se nachází hotelové přístaviště se 170 místy k nakládce a vykládce pro námořní hotelové hosty. Kornati Marina leží u přírodní zátoky a má 500 míst k nakládce a vykládce s hloubkou moře 4m, dále 200 míst k uložení lodí na souši. V provozu je půjčovna lodí. Vybavení přístavu zahrnuje opravnu lodí, 55-ti tunový pohyblivý výtah a 10-ti tunový výtah.